fbpx

String Art – Podstawy

String Art – jak zacząć?

Zaczynasz przygodę ze String Art’em? Witamy serdecznie cieszymy się, że jesteś!

Sztuka String Artu to jedena z najbardziej ciekawych wciągających projektów DIY. Często nazywana jest sztuką gwoździ i nici. Gwarantujemy, że jeśli raz spróbujesz będziesz chciała więcej. W krótkim czasie jesteś w stanie zacząć tworzyć złożone i bardzo zaawansowane projekty. Zaawanasowani rzemieślnicy zamieniają drewnianą deskę w prawdziwe dzieła sztuki.

Projekty wykonane metodą String Art są wspaniałymi prezentami na każdą okazję. Czy zbliżają się urodziny lub rocznica? Twój własnoręcznie wykonany projekt to wyjątkowy sposób, aby pokazać swoim bliskim, że Ci zależy.

Sztuka String Artu nie jest nową modą, jej początki sięgają XIX wieku. Pomysłodawczynią była Mary Everest Boole, która szukała ciekawych sposobów na naukę matematyki dla dzieci. String Art powrócił pod koniec lat 60. jako rzemiosło dekoracyjne w postaci książek i zestawów. Dziś jest wykorzystywane przez miłośników sztuki w młodym i starszym wieku jako rozrywka, projekt DIY i wiele innych.

Cała koncepcja obraca się wokół kilku prostych narzędzi i materiałów:

  • Drewniana deseczka
  • Nici
  • Gwoździe

Do tego dodaj głowę pełną pomysłów!


Jak się przygotować do tworzenia String Artów?

Zanim zaczniesz kilka wskazówek:

Deska do String Artu – najlepiej użyć z miękkiego drewna, jeśli użyjesz drewna dębowego, które jest bardzo twarde będzie ciężko wbijać gwoździe, TU znajdziesz deseczki do string Artu w ramie

Gwoździe – świetnie sprawdzają się gwoździe z płaskimi główkami lub gwoździe tapicerskie

Nici – możesz użyć w zasadzie każdej nici jaką masz pod ręką, mogą być nici krawieckie, a nawet włóczka. Pamiętaj, że im cieńsza nić tym delikatniejsza praca.

Wzory – w sieci znajdziesz mnóstwo szablonów, ale zawsze możesz wcześniej stworzyć swój, niepowtarzalny wzór

Klikając w poniższą grafikę możesz pobrać szablon serca

       


Jak zacząć?

Jeśli masz już wszystkie materiały, pomysł na wzór czas zastanowić się jaką technikę obrać przy nawijaniu nici. Masz 3 opcje:

  • wewnątrz – wypełnienie środka wzoru
  • na zewnątrz – środek wzoru pozostaje pusty, tworzysz nawinięcia w formie ramki jak na powyższym zdjęciu
  • dookoła – nawijanie nici tylko dookoła

Wiesz już jak chcesz nawijać nici. Czas odwzorować szablon na desce. Są dwie szkoły.

  • Pierwszy sposób to przyklejenie szablonu na kartce do deseczki i wbijanie gwoździ, a następnie wyrwanie papierowego szablonu. Naszym zdaniem mało estetyczne rozwiązanie. Bywa, że dość trudno dokładnie wyrwać papier przy gwoździach.
  • Drugi sposób, który gorąco polecamy to tylko lekkie nabicie małych otworów w miejscach gdzie mają być wbite gwoździe. Unikniesz wyrywania papieru 🙂

Jak wbijać gwoździe?

Przede wszystkim w równych odstępach i prosto 🙂 Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś poćwicz wbijanie na próbnym kawałku deseczki lub poproś kogoś kto ma wprawę. Nierówno i krzywo wbite gwoździe skutecznie odbiorą urok tworzonemu projektowi.


Sposoby przeplatania nici w String Art

Tu też masz spore pole do popisu. Możesz przeplatać nici w zupełnym nieładzie, bez wyraźnego systemu, ale możesz też przemyśleć dobrze sposób nawijania. Oba sposoby wyglądają atrakcyjnie.

Nici możesz nawijać gęsto i rzadko w zależności jaki efekt chcesz uzyskać.

Pamiętaj! Nawijając nici naprężaj nić, ale nie zaciągaj na siłę aby nie wykrzywić gwoździ. Nić nie powinna swobodnie zwisać między gwoździami.


Czas na wykonanie projektu!

Obejrzyj nagranie z naszych warsztatów i poznaj podstawy.

Dobrej zabawy!

Zapraszamy również na nasze WARSZTATY