fbpx

Las w słoju

Las w słoju

Ciesząca się od kilkunastu lat mini forma biosfery, nasz bestsellerowy warsztat i jedna z ulubionych form kontaktu z przyrodą. Las w słoju to niesamowita przyjemność zarówno tworzenia całej kompozycji, jak też obserwowania jej rozwoju. W tym wpisie dowiesz się ile lat ma najstarszy znany las w szkle, jakie są rodzaje lasów w szkle, jak wykonać swoją kompozycję w słoju i ją pielęgnować.

lasy w słoikach 7 szt.


Jakie są rodzaje lasów w słoju

Najczęściej możemy spotkać piękne słoje z dekoracyjnym korkiem. Duże, obfite w rośliny i inne dekoracje. Ale czy tylko takie?

Las w słoju otwarty – najprostsza w wykonaniu biosfera. W zasadzie z wyjątkiem tego w czym sadzisz roślinę nie różni się wiele od sadzenia roślin w doniczkach. Słój otwarty, bez korka czy nakrętki.

Las zamknięty – biosfera w szczelnie zamkniętym słoju. Taki słój po ustabilizowaniu właściwie nie wymaga już pielęgnacji. Najważniejsze jest jednak jego prawidłowe stworzenie, nakrętka i pierwszy etap pielęgnacji.

Las półzamknięty – to trochę nazwa stworzona na nasze potrzeby. Tak nazywamy słoje nakryte korkiem, który nie jest szczelny. Takie ekosystemy są najtrudniejsze w utrzymaniu, wymagają ciągłego doglądania i pielęgnacji.

Ciekawostka

Pięknym przykładem zamkniętego, ale funkcjonującego ekosystemu jest dzieło, które stworzył David Latimer. Wyhodował zamkniętą biosferę w gigantycznej szklanej butli, którą otworzył tylko raz, było to prawie 60 lat temu.

Latimer zasadził ogród terrarium w Niedzielę Wielkanocną 1960 roku. Umieścił trochę kompostu i ćwierć litra wody w 10-galonowym szklanym gąsiorku i włożył za pomocą drutów kiełki pająka, który nie jest typową rośliną doniczkową. W 1972 ponownie otworzył roślinne terrarium, aby dodać trochę wody. Z tym jednym wyjątkiem ogród pozostał szczelny – potrzebuje tylko dużo światła słonecznego!

 

 

Źródło: thefuzzydave (tumblr.com)


Jakich materiałów potrzebujesz do stworzenia własnego otwartego Lasu w słoju?

Tu dostępny jest cały pakiet do stworzenia własnego Lasu w słoju

las w słoiku w słoiku - zdjęcie z warsztatów


Jak wykonać Las w słoju?

  1. Na dno słoja wsyp żwirek.
  2. Następnie ziemię na ok. 1/3 wysokości słoja i lekko ubij przy ściankach.
  3. W ziemi delikatnie umieść rośliny, tak aby wszystkie korzenie były zakryte.
  4. Podsyp lekko rośliny ziemią.
  5. Udekoruj ziemię kamykami, mchem.
  6. Podlej delikatnie.
  7. Ostaw w nasłonecznione miejsce, ale nie na parapet.

las w słoiku widok z góry


Jak pielęgnować otwarty Las w słoju?

Naszą biosferę pielęgnujemy podobnie jak kwiaty doniczkowe z tą różnicą, że nadmiar wody może bardzo zaszkodzić. Żwirek, który jest na dnie będzie pełnił funkcję drenażu, ale w przypadku zbyt dużej ilości wody sobie nie poradzi.

Nasze rośliny podlewamy ok. 1 raz w tygodniu niewielką ilością wody.

A jak stworzyć Las w słoju całkowicie zamknięty? – Zapraszamy na nasze warsztaty! Zapoznamy Cię z techniką, zagadnieniami i procesami zachodzącymi w słoju zamkniętym. Dowiesz się czym jest stabilizacja słoja i kiedy można już zapomnieć o doglądaniu biosfery.

Więcej o warsztatach dowiesz sie tu: Warsztaty Las w słoju

Życzymy dobrej zabawy przy tworzeniu biosfery!